Formularer til Eltron/Zebra printer
Det
er nu muligt at downloade formularlayouts direkte fra DANPOT programmet.
(Generelt - opsætning).
Udbudsoversigt - EDIFACT
Ny
udbudsliste til brug for EDIFACT (Bilka, Føtex, Coop m.m.) - Udvælgelse sker
via "Positivselskab markering" på udbudslinier.
Varekartotek, Varegruppe
Nyt felt - Varegruppe - placeret på faneblad 'Diverse'. Feltet benyttes ved statistik udtræk.
Billedet er udvidet, så det viser Optalt beholdning (Nuværende felt beholdning) – Reserveret (Nyt felt, fremkommer via optælling af Ekspeditionskartotek – ordrer, fakturaer reservationer m.m.) – Disponibel (Nyt felt, Beregnet som Optalt beholdning – (Minus) Reserveret).
Der kan nu indtastes 2 nye felter ”Toldposition” på 15 tegn og ”Vægt” (3 cifre med 3 decimaler) – Placeret under ”Diverse”. Begge felter anvendes ved udskrift af ”Intrastat”
Kun selskaber med IntraStatkode slået til medtages . Der summeres pr. land pr. vare under hvert selskab.
Hvis EURO koden er slået til (Leverandørkartotek, Diverse) kan der nu indtastes i et nyt felt ”Bankkonto EURO” (Leverandørkartotek, Stamdata).
Det relevante bankkontonr udskrives på fakturaen, i henhold til den anvendte valuta.
Selskabskartotek
& fakturering, Selskab nummer.
Feltet
selskabsnummer er udvidet, så det kan vise 4 cifre.
Ordremodtagelse,
Bemærkningsfelt.
Bemærkningsfeltet (forneden) er blevet udstyret med en scrollbar hvis der er mere end 5 linier – samtidig er F10 (og F9) feltet gjort mere fleksibelt – så det viser så mange bemærkningslinier som muligt.
Selskabskartotek,
Momskode.
Momskoden er flyttet fra afgiftskartoteket og direkte ind på det enkelte selskab - den er stadig placeret under ”Afgifter” blot som et selvstændigt felt.
Manuel Fakturering, Oversigt (F8)
Datosøgning
og udvælgelse med selskabsnr eller kundenr – ved ”andengangssøgning” (F8 igen)
virker nu korrekt uden at man er nødt at lukke manuel fakturering og starte det
igen.
Momsbeløb overføres nu korrekt til grænsefladefil på kreditnotaer, der indeholder mixvarer, der opsplittes på detailvarer.
Pakkelister
og andre udskrifter med sammentællinger.
Der udskrives nu korrekte sammentællinger på pakkeliste (Antal kolli) og på andre lister med sammentællinger – f.eks. afregningslister (afgifts- og momsbeløb).