Version 1.206 (a,b,c)
Adgangskontrol
Der er indført en funktion - "Adgangskontrol" - under Systemopsætning - Der giver mulighed for at styre adgangen til lagerstyring og statistikudskrifter. Der skal indtastes "Dagens Password" for at åbne funktioner, der er begrænset.
Udbud, Retransmission, én linie
Mulighed for at gensende alle oplysninger til en enkelt udbudslinie. Dette gør det nemmere at "rette op på" hvis et selskab mangler oplysninger til én udbudslinie. Tidligere har man været nødt til at lave en total retransmission af samtlige udbudslinier, hvilket belaster systemet unødvendig meget, hvis det kun er en enkelt linies oplysninger, der mangler.
Leverandørcertificeringer
De resterende certificeringskoder 12-20 er åbnet uden anden ledetekst end "Nr 13", "Nr. 14" o.s.v.
Bortset fra Nr. 12 som hedder "Norge"
Lagerkartotek (og varekartotek).
Nyt felt på varekartoteket i relation til lager (Lagerfaneblad) : Varslingsdage
Benyttes i lagerkartoteket til at farve udløbsdatoen gul, såfremt denne fratrukket "Varslingsdage" er mindre end eller lig PC systemdato.
Ordremodtagelse og ekspedition.
Ændring af ordrefordelingsforslag, så fordelingslinier uden lagertilknytning vises nederst.
Ny kolonne til visning af lagerbeholdning for aktuelt udviklingstrin. Kolonnen forvisning af lagerbeholdning for samtlige udviklingstrin bibeholdes.
Markering af, om en restlagermængde består af flere lagerpartier. Markeringen vises som et + udfor lagerbeholdningen.
Fejl, der indimellem var årsag til indexfejl, er rettet.
Epost, Udskrift.
Udskrift af epost direkte fra kartoteket kunne nogle gange ikke lade sig gøre. Er nu rettet.